فضای ابری یا کلود را بشناسیم

امتیاز
(0 رای‌ها)

واژه ابری هم برای فضای ذخیره سازی به کار برده شده و هم برای پردازش ابری که  ما در اینجا به توضیح مختصری در باره فضای ابری میپردازیم .
بعضی ازشرکت های هاستینگ  مقدار محدودی از این فضا را در اختیار کاربران به صورت رایگان قرار می‌دهند.

افزایش پردازش و عملیات انتقال داده‌های دیجیتالی به مرحله‌ای از عمر خود رسیده است که هارد‌ درایو‌های فیزیکی دیگر جوابگویی انتقال، جابجایی و پرداز هم زمان این حجم از اطلاعات نمی‌باشند. به همین دلیل فن‌آوری ذخیره‌سازی و حفظ اطلاعات برای حل این مسئله به هارد درایوها و فضای مجازی و فضای کلود یا ابری  روی آورده‌اند.
واژه ابری هم برای فضای ذخیره سازی به کار برده شده و هم برای پردازش ابری که  ما در اینجا به توضیح مختصری در باره فضای ابری میپردازیم .
بعضی ازشرکت های هاستینگ  مقدار محدودی از این فضا را در اختیار کاربران به صورت رایگان قرار می‌دهند.


داریوش زندی کارشناس ارشد هوش مصنوعی در این باره میگوید :  این فضا دقیقاً شبیه هارد درایو شما روی سیستم است منتها برای دسترسی به آن باید از اینترنت استفاده کنید در ضمن این فضا بر روی هارد درایو شما قرار ندارد و بر روی سرورهای قدرتمندی در کشورهای توسعه‌یافته قرار دارد.

این کارشناس ارشد هوش مصنوعی بیان کرد: برای دسترسی به این فضا هر کاربری نیاز به یک حساب کاربری دارد. کاربر با وارد شدن به حساب کاربری خود در هر مکانی و روی هر سیستمی می‌تواند به فضای ابری خود دسترسی داشته باشد.

وی عنوان کرد: از مهم‌ترین شرکت‌هایی که در این حوزه فعالیت دارد دراپ باکس۱ است. با وارد شدن به سایت دراپ باکس و ساخت یک حساب کاربری در آن از دو گیگابایت فضای مجانی آن استفاده کنید. اگر به فضای بیشتری نیاز داشته باشید باید در عوض پولی بپردازید که برای کاربران ایرانی مشکلاتی را به همراه دارد.

وی اعلام کرد: مزیت دارپ باکس وجود نرم‌افزار لازم در تمام سیستم‌عامل‌های موجود و همچنین داشتن اپلیکیشن موبایل نیز است.

زندی تصریح کرد: از این به بعد اگر می‌خواهید به اطلاعاتتان در هرجایی و بر روی هر کامپیوتری و حتی روی گوشی‌تان دسترسی داشته باشید با ساخت یک اکانت در دراپ باکس از این امکان لذت ببرید.

وی ادامه داد: فرض کنید روی یک فایل متنی در منزل در حال کار هستید، شما می‌توانید آن را در فضای ابری خود قرار دهید و در محل کار آن را ویرایش کنید در واقع می‌توانید روی لپ‌تاپتان یک سند خلق کنید و آن را روی تلفن همراهتان ببینید و حتی بعداً روی سیستم‌تان در محل کار آن را ویرایش کنید.

این کارشناس ارشد هوش مصنوعی خاطرنشان کرد: همچنین در دراپ باکس این امکان مهیا شده است که می‌توانید به یک فایل خاص در فضای ابری خودتان لینک بدهید و آن را با دیگران به اشتراک بگذارید.


شاید بتوان گفت؛ هارد درایو‌های‌ مجازی آخرین مرحله از تحولات فن‌آوری در مسئله ذخیره سازی داده‌های دیجیتالی هستند.
ن مسئله تنها یک مسئله شخصی و مربوط به کامپیوتر و سیستم‌های خانگی نیست. بلکه تمامی کارفرمایان باید از صحت، نوع، کارایی، ظرفیت و توانایی سخت‌افزار‌ها و نرم‌افزار‌های سیستم‌های محیط کاری خود، مطمئن باشند.

به عبارتی، آنها باید از سیستم‌های مورد استفاده کارکنان خود کاملا مطمئن باشند. اینکه سیستم  کارکنان به روز و در حد جوابگوی نیاز‌های کاری آنها هست یا نه؟ مسئله بسیار مهم و ضروری است. در غیر این صورت، کارفرمایان با ضرر و ضربه‌های جبران ناپذیری تجاری و اقتصادی روبرو خواهند شد.

یکی از این مسائل که باید توجه خاص به ان کرد، داشتن فضای کافی برای ذخیره‌سازی اطلاعات است. به عبارتی، افزایش حجم و فضای حافظه سیستم برای انجام عملیات، کاربری سریع  و ذخیره اطلاعات سازمان بسیار حائز اهمیت است.

آنها برای چه خوب نیستند؟

بسیاری از وب سرویس‌هایی که خدمات هارد درایو  مجازی را مانند "کلود" ارائه می‌دهند، به دلیل سیاست‌های حفظ حریم خصوصی‌شان به دقت تحت بررسی قرار می‌گیرند. شما باید بدانید چرا؟!دلیل آن هم پر واضح است.
با وجود اینکه شما تمام فایل‌های خود را بر روی کامپیوتر شخصی خود یا اینکه بر روی هارد درایو جانبی با یک هارد درایو مجازی، ذخیره می‌کنید. در واقع، شما در حال آپلود کردن فایل‌ها بر روی سرور  هستید. از نظر فنی این بدان معناست که شما تنها فردی نیستید که به آنها دسترسی دارید.
به نظر می‌‌رسد، سیاست حفظ حریم خصوصی دارای مغز تشخیص دهنده‌ای ندارد  (که بداند نباید به فایل‌ها نگاه کند!!)، اما سرویس‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ دهنده‌ها در واقع، با این بخش می‌خواهند از خودشان در مقابل آنچه که ممکن است به عنوان خطر یا تهدید به حساب آید، حمایت کنند.
به همین خاطر همه آنچه را که شما بر روی آنها آپلود می‌کنید به دقت بررسی و بازبینی می‌کنند تا از پاک بودن همه فایل‌ها و اطلاعات ارسالی کاربران مطمئن شوند.
همچنین اگر سازمان‌ دولتی به فایل‌های ارسالی و فعالیت‌های آنلاین شما مشکوک شود با ارسال احضاریه محرمانه‌ای به شرکت‌های مذبور، خواستار بازبینی و خوانش اطلاعات شما توسط آنها خواهند شد، بدون اینکه شما متوجه این مسئله شوید.
شاید، این هارد درایو‌های مجازی با این همه مزایایی که در باره آنها شمرده‌اند، بتوانند از نابودی کامل اطلاعات جلوگیری کرده و نیز کمک کنند که بدون ترس، اطلاعات خود را توسعه، بسط و ذخیره سازیم... فقط یادتان نرود با توجه به کارایی آنها باید بدانید به چه منظوری و چه نوع کاربری می‌خواهید از آنها استفاده کنید، بعد دست به انتخاب بزنید.
در هر حال هارد درایو‌های مجازی یک گزینه فوق‌العاده برای ذخیره‌سازی و به اشتراک گذاردن فایل‌ها با ارزش شما در دنیای مجازی محسوب می‌شوند.

برچسب‌ها
تعداد نمایش: 977 دفعه